
Mit tegyünk, ha eldugul a mosogatónk?
Először mindig a különböző lefolyótisztító szerekkel érdemes próbálkoznunk. A hideg vízben oldódó szerek biztonságosabbak, mert a vezeték mélyebb pontján pont a forró víz hiányában megszilárduló tisztítószer okozhatja a problémát. Ha forró vízben oldódó szereket is használunk, akkor alkalmanként több liter forró vízzel oldjuk fel azt, a lerakódott zsírokkal egyetemben. Jó lefolyótisztító eszköz lehet az ecet-forró víz kombináció, vagy a szódabikarbóna is. Egyesek a trisóra esküsznek. A trisó bármelyik háztartási boltban kapható, remek zsíroldó és vízkőoldó hatással bíró anyag. Szerencsére nem drága és nincsen környezetkárosító hatása, ezért a trisó alkalmazása sokkal szerencsésebb, mint a többi, márkás, de komoly környezetkárosító hatással rendelkező vegyszereknél. A trisót úgy kell alkalmazni, hogy néhány evőkanálnyit a lefolyóba öntünk belőle, majd több liter forró vizet engedünk rá. Ezek után bedugjuk a lefolyót és 10-12 órát várunk, hadd dolgozzon az a trisó és a forróvíz a lefolyóban. A trisó sok esetben hatékony, főleg zsíroldó hatása miatt alkalmas a konyhai lefolyók tisztítására.
Ha a szerek nem segítenek, akkor a csatornapumpa következik. Engedjük tele forró vízzel a mosogatót, majd húzzuk ki a dugót, és hirtelen kezdjünk pumpálni, vákuumot képezve. Az esetek többségében már ezen a ponton megoldódik a probléma. A vákuum segítségével a nagyobb, darabosabb dugulást is megoldja a pumpa, feltéve, ha az a szifon és a lefolyó közötti csőszakaszon volt.
Ha azonban a dugulást még mindig nem sikerült megszüntetnünk, akkor a mosogatószifon a következő pont, amelyet ellenőriznünk kell. A mosogatószifon a mosogatóra csatlakoztatott vízelvezető vezetéken található, a falon kívül fut, mielőtt a vizet elvezető cső a falba kerülne. A hajlatában felgyűlő víz segítségével oldja meg a szagok szigetelését. Minden mosogatóhoz, mosdóhoz, kádhoz és zuhanyzóhoz tartozik egy ilyen szifon. Másik szerepe pont a darabosabb anyagok összegyűjtése, megkímélte tőlük a csatornahálózatot. A szifont egyszerűen le kell tekernünk, és ki kell ürítenünk a benne lévő szennyeződéseket. A szifont érdemes áttisztítanunk, ha már szétszereltük, és a mosogató lefolyócsövét is, ameddig csak hozzáférünk. A forró víz nagyon hasznos a házon belüli vízvezetékek tisztítása során, ekkor is alkalmazhatjuk, de érdemes rendszeresen végeznünk egy ilyen öblítést otthonunkban.
Végül eljutottunk arra a pontra, amikor már erősen ajánlott a vízszerelő szakember bevonása a történetbe. Ugyanis onnantól, hogy a tisztítószer, szifontisztítás és a pumpa sem segített, már csak két olyan módszer létezik, ami megmenthet minket a falbontástól. Az egyik a duguláselhárító spirál (lsd. Csőgörény használata házilag cikk). Ilyen spirálunk, csőgörényünk nekünk kis lehet otthon. Azonban nem biztos, hogy egyszerű kézi lefolyótisztító spirállal meg tudjuk oldani a problémát. A leghatékonyabb ilyen duguláselhárítás, illetve csőtisztító eszközök általában géppel működnek. Éppen ezért nem gazdaságos beruháznunk egy ilyen eszközre, miközben bármikor hívhatunk szakembert ilyen esetekben. A csőtisztító spirál a lefolyócső teljes keresztmetszetében eltávolítja a szennyeződéseket, nagy eséllyel megszüntetve a dugulást.
Az utolsó lehetőségünk a csőtisztító gép. Általában ipari céllal alkalmazzák, kültéri csatornák tisztítására, de jellemző, hogy a fő vezetékeket takarítják velük. Persze beépített, házak vagy lakások falaiban található csöveken is alkalmazzák az ipari eszköznél kisebb méretű társaikat. Ezek a gépek magas nyomással juttatnak vizet a csatornarendszerbe. Hatékony, de erőteljes, agresszív megoldás, melyet a csöveknek is bírniuk kell. Ez a döntést tehát már egyértelműen a vízvezeték szerelő szakember hatásköre.
Ezek a lehetőségek léteznek a mosogató eldugulása esetében. Érdemes pontról-pontra kipróbálni az egyes megoldási javaslatokat. A vízvezeték rendszert pedig alkalmanként trisóval, forró vízzel tartsuk karban.