Kerti csap kialakítása
Hogyan alakítsunk ki saját kerti csapot? A kérdés bonyolultnak tűnhet, ha csak nem vagyunk szakképzett vízvezeték-szerelők. Íme a megoldás, lépésről-lépésre! A kerti csap kialakításával azonban még nem oldottunk meg mindent! Figyelmet és időt kell szánnunk annak karbantartására is.
NEM BOLDOGUL A KINTI CSAPOK CSATLAKOZÓIVAL?
EGYÉB VÍZSZERELÉSI GONDJA AKADT BUDAPESTEN VAGY VONZÁSKÖRZETÉBEN?
HÍVJON BIZALOMMAL!
GABONA RÓBERT
A kerti csap kiépítése
A kerti csap lehet falból kiálló, vagy földön álló megoldás is. Az előbbi kialakítás kényelmesebb és praktikusabb lehet, azonban az utóbbira nagy udvar esetében, a locsolás megoldásában lehet szükség, főleg, ha saját kúttal rendelkezünk, és így tudjuk megoldani a kültéri locsolást. Rengeteg élethelyzet, környezeti lehetőség és igény szabja meg, hogy milyen kerti csap mellett dönt a kert tulajdonosa.
De hogyan történik a kerti csap kiépítése?
1. A hely kiválasztása
Először válasszuk ki azt a helyet, ahová a kerti csapot tervezzük. Persze nem sok esetben van nagy mozgásterünk, ennek ellenére van néhány szabály, amelyeket követnünk kell.
Fontos például, hogy a külső csap legalább fél méterrel a föld felett helyezkedjen el. Emellett a csapnak magasabban kell elhelyezkednie, mint a vezeték csatlakozási pontja. A fali kerti csap helyét a fő vízvezetékcső helye határozza meg. Ezen a csövön választhatjuk ki azt a pontot, ahová a kerti csapot szeretnénk kialakítani.
Miután döntöttünk, el is kezdhetjük a munkát.
2. A munka megkezdése előtt: A főcsap elzárása
Ennek a lépésnek az indoklása szükségtelen. Biztonsági, technikai lépés, a megfelelő körülmények biztosítása, hogy aztán elkezdődhessen a kerti csap tényleges kiépítése.
3. Fali csap esetén a fal kifúrása
Ha kiválasztottuk a megfelelő falrészt, akkor helyet kell csinálni a kerti csapnak. Meg kell fúrni a falat, úgy, hogy enyhén lejtsen kifele. Ez a víz visszafolyása miatt számít. Az 1-2 cm-es lyukat majd vízszigeteléssel kell ellátnunk.
4. A vízvezeték átvágása
Amikor már minden körülményt megteremtettünk, akkor eljutottunk a vízvezeték átvágásához. Ott fogjuk rácsatlakoztatni a kisebb csövet, és kiépíteni a víz útját a fali csapig, a csaptelepig. A falon lévő nyíláshoz hasonlóan itt is 1-2 cm-t kell a csőből kivágnunk, és óvatosan körbe csiszolnunk. Itt fogjuk rájuk csatlakoztatni a felhasználási ponthoz futó vízvezetékeket. Ha a cső távolabb van, akkor a fő felhasználási pontra jutó vízvezeték és a fővezeték nem közvetlenül kapcsolódik majd egymáshoz. Erre is figyeljünk oda.
5. A csatlakozók kiépítése
A fő vízvezeték és a végső felhasználási pont közötti vezetékek mérete különbözik. A csaptelepbe futó vízvezeték átmérője 12 mm lehet. A csatlakozásokat forrasztással vagy roppanógyűrűs megoldással lehet kivitelezni.
6. Fali lemez felszerelése, csaptelep felszerelése
A fali lemezt egyszerűen fel kell fúrnunk. Tiplivel és csavarokkal rögzítjük. A fali lemez csatlakozójára kell rögzítenünk a csövet, majd következhet a csap felhelyezése.
A kerti csap téliesítése
A kerti csap kialakítása mellett annak karbantartása is alapvető kérdés. Főleg a téliesítése, mert komoly károkat szenvedhet a vízvezeték, ha nem figyelünk oda erre.
A kerti csap téliesítése során először elzárjuk a téli csapot. Általában a pincében találhatóak ezek a téli csapok, melyeket erre a célra alakítottak ki. Az óramutató járásával ellentétes irányba tekerve tudjuk elzárni a csapot, de előfordul, hogy a téli csap vagy fagycsap szelepe T-kulccsal zárható. Ha ezt a technikai problémát megoldottuk, akkor már nincs sok hátra a kerti csap karbantartás legfontosabb kérdésének számító téliesítésből.
Miután elzártuk a kijelölt fagycsapot, le kell ellenőrizni a kerti csap működését. Kimegyünk és megnyitjuk a kerti csapot, amelynek ekkor a levegőáramlás miatt jellegzetes hangot kell adnia, majd a benne maradt víznek el kell folynia. A kerti csapot nyitva kell hagyni egész télre.
Ha a kerti csap megnyitásakor nem hallunk furcsa hangot, akkor le kell ellenőriznünk, a csap állapotát, mert elképzelhető, hogy meghibásodott. Ha nem ad ki hangot, hanem csöpög a csap, akkor a téli csap meghibásodására kell gyanakodnunk. Ebben az esetben szükségünk lesz a vízszerelő, vízvezeték szerelő szakember segítségére. Így tehát ha a téli csap elzárása nem sikerül, vagy a kerti csap meghibásodását észleljük, hívjunk vízvezeték szerelőt, aki megoldja a problémát.
A téliesítés, annak sikerességének ellenőrzése, valamint a csapok és vezetékek ellenőrzése azért alapkérdés, mert fontos, hogy a vezetékben maradt víz elfolyjon, ahelyett, hogy megfagyna. Hiszen fagyás esetén a belefagyott víz halmazállapot változásától szétreped a vízvezeték, amely később szivárgással jár (és akár csőrepedés is előfordulhat), az elővigyázatlanságunk pedig hosszútávon komoly összegeket emészthet fel, ráadásul a vízvezetékrendszer állapota is tovább romlik, hatványozva a károkat.